1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFDrukujEmail

Nasza Gmina

Image 1

Gmina Jadów położona jest w południowo-wschodniej części Równiny Wołomińskiej, nad rzeką Liwiec i Osownicą. Ma charakter rolniczy i graniczy z gminami rolniczymi przynależnymi do powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego i węgrowskiego.

 

 

Największą miejscowością w gminie jest Jadów, będący siedzibą władz gminy, a także większości lokalnych instytucji. Początki Jadowa datuje się na przełom XIV/XV wieku. W skład gminy wchodzi 28 sołectw, jej powierzchnia wynosi 11 655,3425 ha, co stanowi 12,23% powierzchni powiatu. Liczba mieszkańców to 7 659 (stan na 31.12.2011). Przez obszar gminy Jadów przebiega linia kolejowa PKP. Oryginalną formę posiada kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża św. w Jadowie. Świątynia zaprojektowana została przez arch. Józefa Piusa Dziekońskiego, który na terenie województwa siedleckiego zaprojektował kilkanaście kościołów. Poszczególne elementy i detale architektoniczne kościoła jadowskiego reprezentują styl neoromański.

Jedną z atrakcji Gminy Jadów jest rzeka Liwiec, mająca ok. 120 kilometrów długości. Jest to płytka rzeka, posiada dość urozmaicone brzegi, począwszy od wysokich skarp po płaskie mielizny, przebiegające przez obszar NATURA 2000. Nad rzeką można spacerować po piaszczystych, wysadzanych wierzbami duktach. Koryto i zatoczki upodobały sobie bobry. Obszar doliny pokryty jest głównie przez łąki i pastwiska, nielicznie występują łęgi olchowe, olchowo-jesionowe i niewielkie skupiska lasów iglastych. Dolina Liwca jest cenną ostoją ptaków wodno-błotnych.

Walorem turystycznym gminy jest miejscowość Urle – wieś letniskowa. Walorami wypoczynkowymi Urli są liczne lasy oraz rzeka Liwiec. Miejscowość leży wśród borów sosnowych. Duża powierzchnia lasów i brak przemysłu sprawiają, że ma czyste powietrze oraz nieskażone środowisko, a mikroklimat wpływa bardzo korzystnie na drogi oddechowe. Ponadto w okolicy występują źródła solanek o temperaturze 62°C. Urle posiadają ponad stuletnie budownictwo regionalne. Ponadto są tu organizowane imprezy kulturalne cieszące się dużym zainteresowaniem, min. wieczorki z muzyką kameralną czy poezją prezentowane przez znanych ludzi.

Dużą atrakcją Gminy Jadów są także corocznie organizowane plenery rzeźbiarsko-malarskie, na które przybywają malarze i rzeźbiarze z całej Polski. Zakończeniem pleneru jest wystawa, na której można podziwiać oraz zakupić przepięknie wykonane prace.

Lody z Jadowa to jedna z niewielu legend, których możesz zasmakować. Prawdziwe lody, kręcone w rodzinnej firmie, na podstawie receptury strzeżonej przez nestorkę rodu Kwiatków. Wystarczy pojawić się w Jadowie w okolicach kościoła i wstąpić do lodziarni. Magia chłodnego kremu podanego na kruchym rożku pozostawi swój słodki ślad w świadomości każdego miłośnika owoców królowej śniegu.

Te i wiele innych atrakcji w naszej gminie stanowi o jej wyjątkowości, dlatego też zapraszamy wszystkich do odwiedzenia jej przyjaznych progów.