1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>

Publiczna Szkoła Podstawowa w Szewnicy

PDFDrukujEmail

Wpisany przez Justyna Winnicka-Bayram poniedziałek, 28 marca 2011

         Historia

Budynek, w którym obecnie mieści się szkoła należał kiedyś nie do Szewnicy lecz do tzw. Letniska Olszyny. Inne pobliskie zabudowania chłopskie podobnie. Za początki „rdzennej” Szewnicy należy prawdopodobnie uważać zabudowania przydworskie usytuowane bliżej obecnego toru kolejowego.
          Jak wynika z opowiadań jednego z najstarszych mieszkańców wioski Władysława Jeziorskiego, zanim Szewnica należała do hrabiów Zamoyskich, właścicielem jej był Anglik, który posiadał skromny dworek. Został on kupiony przez trumniarza z Jadowa o nazwisku Biedrzycki.
          Własnością Zamoyskich stała się Szewnica po III rozbiorze Polski, kiedy carat „wysiedlił” ich z twierdzy Zamość. Zdzisław Zamoyski wysoki urzędnik w Petersburgu, miał w okolicy 12 folwarków m.in. Łochów i Jadów. W Jadowie miał swą rezydencję i tam pochowana była jego żona (zmarła w Szwajcarii), syn i prawdopodobnie więcej członków rodziny. Zamieszkiwał hrabia w Łochowie. Z chwilą kiedy wybudowano tor kolejowy dwór przeniósł się na drugą stronę toru, tam gdzie obecnie jest Szewnica – Gorzelnia. Po stronie  obecnej właściwej Szewnicy zostało kilkanaście mórg, a cała posiadłość prawdopodobnie liczyła 40 włók. Na drugą stronę przeniesiono też czworaki; w Szewnicy zostało kilka zabudowań chłopskich. Szewnica – Gorzelnia przyjęła swą nazwę oczywiście od gorzelni, którą Zamoyski zbudował po przenosinach. W okolicy powstało wiele karczem. Przez długie lata rozwożono w beczułkach dworską gorzałkę i sprzedawano po 3 grosze za kwaterkę. Przy trunku w karczmie odbywały się wszystkie domowe uroczystości: wesela, chrzciny. Bawiono się przy katarynkach gdyż muzyków było niewielu. Karczma była centrum życia towarzyskiego.
          Z chwilą zbudowania kolei, a zwłaszcza po wybudowaniu drugiego toru (1905r.) w Szewnicy zaczęli się osiedlać pracownicy kolejowi i ludzie pracujący w Warszawie. W 1906 roku powstał przystanek kolejowy.
          Szewnica nie posiadająca dużych gospodarstw uzupełniała swoje skromne zarobki wynajmując mieszkania warszawskim letnikom, bo powietrze było tu i jest bardzo zdrowe. Letnicy przyjeżdżają do dziś, z tym że stan posiadania mieszkańców Szewnicy zwiększył się bo z reformy rolnej (dziedziczką była wtedy Zamoyska żona Kornatowskiego) otrzymali oni ziemię.
          Przed wojną znajdowały się w Szewnicy 3 sklepy spożywcze i jeden masarski. Podczas działań wojennych miejscowość była częściowo zniszczona. W budynku obecnej szkoły prawdopodobnie stacjonował sztab wojska polskiego. Jeśli już mowa o budynku, to był on letniskowa rezydencją doktora Walenckiego, który gdy tu nie mieszkał wynajmował dom różnym ludziom. Dopiero po wojnie wynajęto go na szkołę.
          Sama szkoła istnieje w Szewnicy prawdopodobnie od około 1920 roku. Była to 4- oddziałowa jednoklasówka o jednym nauczycielu. Na klasę wynajmowano początkowo izbę w domu Skwarów. Z powodu ciasnoty przeniesiono się z czasem do Jezierskich, gdzie szkoła była 2 – 3 lata.
          Obecny budynek wynajęła prawdopodobnie już po wojnie nauczycielka Kunatowicz z tym, że w jednej sali przez jakiś czas mieściło się przedszkole. W 1952 – 54 odnajmowano dodatkowo 1 izbę w domu Ryszawych, gdyż w 1952 roku szkoła stała się 5- oddziałowa o dwóch nauczycielach. Po zlikwidowaniu przedszkola wszystkie klasy znalazły pomieszczenie w tym samym budynku.
          W latach 1952 – 56 uczyły tu: Krystyna Górecka, późniejsza Jakubiakowska i Maria Pierzchała obecnie Saks. Bezpośrednio po wojnie wiadomo że byli tu nauczyciele: Zawisza, który został tu w Szewnicy zabity, Kunatowicz, Kajzerówna. 
          W roku 1956 Krystyna Jakubowska opuściła Szewnicę, kierowniczka szkoły została Władysława Fadewska. W roku 1956 budynek i siedlisko zakupiono na własność szkoły od dr Walenckiego za sumę 93.713,16 zł. W budynku dokonano szeregu napraw. Uporządkowano bibliotekę szkolną. Liczyła ona w chwili objęcia kierownictwa przez Władysławę Fadewska 649 tomów, obecnie liczy 1151 (rok 1961). Powstały organizacje młodzieżowe PCK, SKO. Zmniejsza  się liczba dzieci, które nie wypełniały obowiązku szkolnego. Wybrany został Komitet Rodzicielski, który przystąpił do współpracy ze szkołą. Do szkoły w Szewnicy uczęszczały dzieci z miejscowości: Olszyny, Wężówka, Wyrobki, Dębe Małe. Dzieci kończące klasę V szły do szkół zbiorczych w Nowinkach lub Urlach. W roku szkolnym 1959/60 staraniem kierownictwa i przy poparciu Wydziału Oświaty w Wołominie zorganizowano 7 klas, wynajęto dwie dodatkowe izby lekcyjne w domu Król Marii. Oprócz dzieci z rejonu zaczęły uczęszczać do Szewnicy dzieci z wioski Sitne do klas V, VI i VII.
          W związku z reorganizacją zatrudniono nowych nauczycieli. We wrześniu 1959 przybyły Danuta Koźluk, Czesława Rozińska. W 1960 roku na miejsce Danuty Koźluk przyszła Barbara Sobańska. W tym roku dokonano też w szkole nowych inwestycji, na szkolnym siedlisku zbudowano murowany budynek gospodarczy.
          W roku 1961 VI klasę ukończyło 15 dzieci, 11 z nich rozpoczęło naukę w szkołach średnich.
          5 kwietnia 1964 roku dotychczasowa kierowniczka Władysława Fadewska złożyła podanie o przeniesienie do Szkoły Podstawowej w Zielonce. Z dn. 01.09.1964 roku funkcję kierownika szkoły przejął p. Edmund Sokołowski.
 

Informacje  – KRONIKA SZKOLNA

 

Kadra Pedagogiczna w roku szkolnym 2010/2011 :

 1. Lidia Sadowska – Dyrektor Szkoły, nauczyciel – języka polskiego i muzyki
 2. Elżbieta Życka – nauczyciel – nauczyciel matematyki
 3. Agnieszka Sobolewska – nauczyciel – języka polskiego i historii
 4. Iwona Sadowska – nauczyciel – przyrody i języka angielskiego
 5. Urszula Ślusarz- nauczyciel – nauczania zintegrowanego
 6. Urszula Andrasik – nauczyciel- nauczania zintegrowanego
 7. Justyna Fidelis – nauczyciel – nauczania zintegrowanego
 8. Łukasz Damętko – nauczyciel – wychowania fizycznego
 9. Małgorzata Zaręba – nauczyciel wychowania przedszkolnego
 10. Mirosław Kalinowski – nauczyciel – informatyki i techniki
 11. Anna Koźlak – nauczyciel - religii

Zdolni uczniowie :

Dominik Sadowski jest uczniem klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Szewnicy.  Jest miłym i sympatycznym chłopcem. Łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Dobrze się uczy, ma wiele zainteresowań. Chętnie i aktywnie uczestniczy w uroczystościach szkolnych. W Konkursie Recytatorskim- Warszawska Syrenka uczestniczy od klasy 1, czterokrotnie był laureatem eliminacji gminnych w odpowiedniej kategorii wiekowej. W bieżącym roku w eliminacjach powiatowych zdobył I miejsce i będzie reprezentował naszą gminę na etapie ogólnopolskim. Brał również udział w konkursie poetyckim „Cyprian Norwid- Poeta Naszej Ziemi’

 • 2009 rok,  w kategorii szkół podstawowych klas 1-3, eliminacje gminne zajął 1 miejsce, a w eliminacjach powiatowych 2 miejsce,
 • 2010 rok w kategorii szkół podstawowych w eliminacjach gminnych 1 miejsce.

Dominik lubi rywalizacje sportowe. Jest zawodnikiem gminnego klubu piłkarskiego „Korona” Jadów. Indywidualnie ćwiczy tenis stołowy, systematycznie uczestniczy w rozgrywkach na etapie powiatowym i  odnosi sukcesy. Zdobył 1 miejsce w Mistrzostwach Gminy Jadów w tenisie stołowym szkół podstawowych.

Godnie reprezentuje swoją szkołę!
WYDARZENIA :

------------------------------------------------------------------------------------------------------

"LUDZIE Z PASJĄ" - MAŁGORZATA STRZAŁKOWSKA

24 kwietnia 2013 roku w Gminnym Osrodku Kultury w Jadowie odbyło się spotkanie ze znaną pisarką i ilustratorką Panią Małgorzatą Strzałkowską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas młodszych z PSP Jadów, PSP Myszadła, PSP Szewnica oraz ZSP w Urlach. Wśród gości zaproszonych nie zabrakło  ... Czytaj »

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Otwarcie sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej w Szewnicy :

3 maja 2013r. odbyła się uroczystość oddania do użytku sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej w Szewnicy połączona z corocznym festynem majowym. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta odprawiona w miejscowym kościele przez ks. Edwarda Kopytko. Następnie nastąpiło przecięcie wstęgi przez wójta gminy Dariusza Kokoszkę, sekretarza ... Czytaj »