1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Katarzyna Bala

PDFDrukujEmail

Wpisany przez Justyna Winnicka-Bayram wtorek, 05 kwietnia 2011

      
         Katarzyna Bala
z domu Stachurska urodziła się w 1966r. w Białce Tatrzańskiej. W 1986r. ukończyła Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem pod kierunkiem m. im. Marty Gąsienicy Szostak i Zofii Krzeptowskiej. Po ukończeniu szkoły pracowała w Poznaniu w pracowni artystycznej znanej na świecie Urszuli Szmidt-Plewki biorąc udział w wykonaniu monumentalnych prac takich jak: życie i twórczość Wieniawskiego, Ołtarz Pergamoński i cykl ikon na 1000-lecie Chrztu Rusi.
          Od 1988r. mieszka wraz z mężem Adamem w Zawiszynie, gmina Jadów. Ma trójkę dzieci. Umiejętnie dzieli czas pomiędzy rodzinę i twórczość artystyczną.
          Jej prace znajdują się w instytucjach publicznych, muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, USA, Szwajcarii, Niemczech, Australii oraz Francji. Dzieła artystki prezentowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Artystka jest również autorką projektu i wykonania zaginionej tkaniny z sypialni króla Stanisława Augusta na Zamku Królewskim w Warszawie. Największym jej dotychczasowym sukcesem artystycznym było wygranie konkursu na tkaninę artystyczną do sali konferencyjnej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie pt. "Nasza Matka Ziemia" o wymiarach 2m x 5m. Prace artystki to gobeliny - od zbliżonych w technice do arrasów, poprzez malowane nitką martwe natury do zupełnie współczesnych trójwymiarowych tkanin artystycznych.
         W opinii autorytetów sztuki jest mistrzynią koloru i światłocienia, co jest niezmiernie trudne do osiągnięcia w tkaninie. Ogromny wpływ na twórczość artystki wywarła osobowość Szymona Kobylińskiego, który należał do grona bliskich przyjaciół i osób uznających jej talent. W twórczości artystki szczególnie ważna była bliska współpraca z profesorem Ludwikiem Maciągiem, której efektem jest seria gobelinów o tematyce hippicznej.

 
Wystawy indywidualne :

2001 - Galeria Korozja i Kolor, Wołomin
2004 - Galeria Dom, Sokołów Podlaski
          - Galeria Nadbużańska, Wyższa Szkoła im. Pawła Włodkowica, Wyszków
          - Galeria Domu Kultury Hutnik, Wyszków
          - Udział w reprezentacji Polski w ramach targów Pollutec, Lyon, Francja (Nasza Matka Ziemia)
2004/2005 - Łazienki Królewskie - Stara Kordegarda, Warszawa
2005 - Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa
          - Galeria Orla, Ząbki
          - Miejski Dom Kultury, Kobyłka
2006 - Centrum Wystawowo - Konferencyjne na Wawelu, Kraków
          - Biblioteka Narodowa w Warszawie
2007 - Zamek w Liwie
2008 - Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Litwa
2008 - Galeria  Lavoir de Mougins, Francja
2009 - Muzeum Malarstwa w  Czerniowcach, Ukraina
         - Biblioteka Wojewódzka w Żytomierzu, Ukraina


Wybrane gobeliny :